Knihovník

„Zavřete oči, vztáhněte ruku a nechte se vést intuicí. Ta kniha, které se dotkne váš prst, je ta pravá.“

Sylvie vzhlédla za hlasem. Nevěděla, zda vyřčená slova směřovala k ní. Pohlédla do tváře muži stojícímu za jejími zády. Knihovník se na ni přátelsky usmíval, laskavost sálající z jeho očí ji pohladila.  Čišelo z něj cosi tak vřele milého a moudrého, že neváhala jeho pokynu uposlechnout.

Obrátila se zpátky k regálu plnému pestře barevných hřbetů knih. Na každém z nich jiný název, uvnitř odlišný příběh, různá sdělení a poučení, která čekala na dychtivé čtenáře. I Sylvie k nim právě teď patřila a dnes poprvé zašla do knihovny. V té záplavě nabídky se však ztratila.

Nadechla se, s výdechem sklopila víčka a volným pohybem ruky se vztyčeným ukazováčkem sáhla do police. Přání a Já, autor Ernest Horský *. Otevřela knihu na libovolné straně a začetla se.

…Příklady ze života

Jana B. – Zpočátku jsem si přála jen drobnosti, hmotné věci, a pozorovala s úžasem, jak se plní. Například jsem chtěla novou lampu k psacímu stolu. Podle návodu v této knize jsem se na to zaměřila. A za dva dny, ačkoli já to vůbec neměla v plánu, mě kolegyně zatáhla do obchodního domu. A s čím jsem odcházela? Ano, s mou vysněnou lampou. Nebo jednou jel manžel nakoupit a já mu zapomněla říct, ať vezme mrkev. Soustředila jsem se na to. A co jsem pak vytáhla z tašky? Mrkev a navíc bio, což byl pro mě bonus navíc. Chystám se i na tzv. větší přání. Už vím, že metoda opravdu funguje, a někdy je to dost fofr.

Věra Z. – Toužila jsem absolvovat kurz kreativity, zaměřený na rukodělné činnosti, ale všechny se mi zdály drahé. Přesto jsem se svého přání držela a „pracovala“ na něm dle popisu. A za pár dní mi přišla nabídka jednoho kurzu s padesátiprocentní slevou. Zúčastnila jsem se a již třikrát jsem uspořádala velmi úspěšnou vernisáž mé tvorby. Metoda pana Horského je prostě báječná.

Karel V.Díky této knize jsem si splnil můj největší sen: natáčet filmy z podmořského světa…

„Ta je fakt skvělá, moc doporučuju, pro začátek,“ ozval se vedle ní hlas a vytrhl ji ze čtení.

„Jé, ahoj, Mirko!“ pozdravila kamarádku, „tebe jsem dlouho neviděla. Jak se máš?“

„Výborně, a co ty?“

„No, nic moc. Myslíš, že je dobrá?“ zeptala se a mávla knihou.

„Je. Fakt tě naučí, jak si přát a plnit si své sny. Jen na jedno si dej bacha: je nesmírně důležité, jak svá přání formuluješ. Mně se třeba stalo… to ti musím říct…“ spustila Mirka.

„Povídej,“ povzbudila ji Sylvie.

„Byla jsem tehdy dost na dně, finančně, a kolegyně z práce mi doporučila tohoto týpka. Koupila jsem si knížku, mrkla na jeho videa, a hlavně jsem hned začala praktikovat. Nejdřív takové prkotiny. A ono to zafungovalo. Tak jsem zamířila výš. A proč si nepřát rovnou nějaké ty miliony na kontě, no ne?“ zasmála se.

„Jasně, rozumím.

„A představ si, za tři dny jsem koukla na účet a tam černé na bílém svítilo číslo dva miliony šest set tisíc a nějaké drobné. Já na to nevěřícně zírala, protože jsem neměla lautr žádné tušení, odkud se tam mohly vzít.“

„No nekecej! To jako fakt, jo?“

„Jo. Sylvi, byl to nářez! Chvíli jsem se zmítala v bouři pochybností, pak jsem se opájela euforií, jak jsem úžasná, protože jsem dokázala přesně zhmotnit své přání. Už jsem si představovala, co s nimi udělám, když vtom zazvonil telefon. Volal Janek. A že prý mi chtěl brnknout předešlý den, ale kamsi odjel, vybil se mu mobil a nabíječku nechal doma. Řekl mi, že konečně prodal ten byt, co zdědil po otci, však víš…“

„Ano, vím, že tvůj exmanžel, jeho táta, loni zemřel,“ přikývla.

„A tak byt po něm připadl Jankovi. A protože syn měl momentálně zablokovaný svůj účet, dal peníze od kupujícího poslat na můj. Mě málem klepla pepka! Všechno bylo skvělé, super a nemělo chybu, až na jednu podstatnou maličkost,“ při slově maličkost udělala prsty gesto naznačující uvozovky, „já, blbec, zapomněla do formulace přání zadat i to, aby ty peníze, co měly přistát na mém účtu, byly MOJE!!!“

„Co?“ Sylva vykulila na Mirku oči, a když jí došla pointa, rozesmála se na celé kolo. „A dál?“ zeptala se, až se uklidnila, „přičarovala sis ty prachy správným způsobem později?“

„Není to žádné čarování, ale pochopení principu tvoření. A poznání, co je vědomí, mysl, energie a kam proudí. A také porozumění, proč se někdy přání plní hned, jindy až za nějaký čas a některá vůbec. Když poznáš, kdo jsi… Ale to by bylo na dlouho. Přečti si knížku, a kdyby sis pak o tom chtěla popovídat, můžeš se ozvat.“

„Dobře. A jak to teda dopadlo? Jsi milionářka?“ vyzvídala.

„Víš co?  Přijeď někdy k nám, proberem to. Já teď musím běžet.“

Zalovila v kabelce a vytáhla svoji vizitku.

„Ozvi se.“

„Ok, ozvu.“

Přelétla zlaté písmo na vizitce. No páni! Ta je určitě v balíku! pomyslela si. Ale peníze ji momentálně netrápily. Na okamžik se zasnila… Hodný, šikovný, pohledný a svobodný muž, souznící se mnou na všech rovinách – tělesné, duševní i duchovní, ááách, to by bylo něco!

 

Když po měsíci knihu vracela a zastavila se u regálu, kde ji tenkrát intuitivně vytáhla, neubránila se úsměvu. A znovu ji vyrušil knihovníkův příjemný hlas:

„Zavřete oči, vztáhněte ruku a nechte se vést intuicí. Ta, které se dotknete, je ta pravá.“

Sylvie si všimla, že teď jeho slova nejsou určena jí, promlouval k muži stojícímu vedle, přesto se z jakéhosi vnitřního popudu jimi opět nechala vést a spontánně také zvedla ruku. A ucítila, jak se jí dotkl cizí prst.

 

*Název knihy a jméno autora jsou smyšlené

Rubrika: Povídka